İçeriğe geç

Zeus Altarı

Altar (Sunak), çok tanrılı dinlerde Tanrılara kurban ve adak sunulan, genellikle dikdörtgen şeklinde ve çoğunlukla taştan yapılma yapılara denir. Eski çağlarda insanoğlu savaş, deniz sefer, ve düğün gibi önemli saydıkları işlere başlamadan veya tamamladıktan sonra Tanrılara çeşitli hayvan kurban ederler, çeşitli yiyecekler ve içecekler sunarlar, tütsüler yakarlardı. Böylelikle Tanrıların kendilerine yardımcı olacağını, aksi taktirde hiddetleneceğine inanılırdı.

Antik Yunan’da Zeus ise Tanrılar arasında en ön sırada yer alır. Tanrıların tanrısı veya Tanrıların babası olarak bilinirdi. Zeus Altarı , Yunanlılar’ın bu en yüce Tanrısı için kurbanların kesildiği, hediyelerin sunulduğu yer olduğuna inanılır.

Adatepe Köyü’nün hemen yanıbaşında dev kaya kütlesi Truva’yı gün yüzüne çıkartan Alman maceraperest Heinrich Schlieman av Alman arkeolog Judeich tarafından İda Zeus Altarı olarak tanımlanmıştır.Maalesef bu bulguyu kanıtlamaya yarayacak arkeolojik veriler mevcut değildir. Yine de Schlieman buranın İda’nın tepesinde yer alan ve Tanrı Zeus’un kuzeydeki Truva Ovası’nda süregiden savaşı izlediği Gargaros Tepesi olduğuna inandırmıştır kendisini. Schlieman!a göre Hera uyku tanrısı Hypnos ile birlikte Lekton’dan (Babakale) gelerek Zeus’u burada uyutmuş böylece Poseidon Truva’lara karşı Akhanlılar’ın safında savaşa müdahale etmesine zemin hazırlamıştır.

İlyada’nın VIII. kitabındaki şu mesaj belki de Shclieman’ı böyle bir yargıya sevketmiştir.

”Vardılar hayvanların anası kaynağı bol İda’ya. Gargaron’daydı  Zeus’un tapınağı kokulu sunağı”

Aynı yerin, daha sonra Müslüman göreneklerine uygun olarak bir Yatır yeri olduğuna, Erdem Baba isimli bir ulu kişinin mezarı olduğuna inanılır

Tarih:Gezi Rehberi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir