İçeriğe geç

Yüz Felci Neden Olur? (Bell Paralizi)

Yüz felci, yüzdeki kasları kontrol eden sinir iltihaplandığında oluşan kısmi bir yüz felci. Weill Cornell Medicine’de bir nörolog olan ve Amerikan Nöroloji Akademisi’nden bir çalışan olan Dr. Joseph Safdieh, “Enflamasyonun altında yatan nedeni saptamak,” yaşlar için bir sorudur “dedi.

Şu an sürmekte olan kuram, bir virüs enfeksiyonunun bağışıklık sistemini aktive etmesinden sonra gelişmesidir; Dr. Safdieh, “bir kez bağışıklık sistemi etkinleştirildiğinde, gider ve bir sinir saldırır.” Bu durum genelde yalnızca bir tarafı etkiler. Bir taraftan asimetriye veya sarkmaya neden olur (bunun nedeni de bilinmemektedir).

Bazı uzmanlar, yüz felcinin herpes simpleksiyle veya yaygın soğuk algınlığı virüsü ile ilişkili olduğuna inanıyorlar. Ancak çok sayıda büyük randomize kontrollü çalışmalar tedavi göre olan antiviral ajanlar ve prednisolon , bağışıklık sistemini baskılayan bir oral steroid en etkili olduğu steroid bulundu. Sonuçlar fikrini pekiştirmek durum bir bağışıklık sistemi reaksiyonu ziyade virüsün neden olduğu, Dr Safdieh söyledi.

Durum ayrıca son aşılar ve üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla da ilişkilendirildi “ancak birçok insan aşılanmış ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına sahipti ve yüz felci geliştirmiyor” diyor Dr. Safdieh. “En önemli cevap ‘bilmiyoruz’, ancak bağışıklık sistemini aktive eden birçok şey bunu tetikleyebilir.”

Göz ardı edilmesi gereken belirli bir neden , özellikle yüz felcinin yaz aylarında veya sonbahar başlarında veya çocuklarda daha az görülürse Lyme hastalığıdır , Dr. Safdieh. Hastada Lyme hastalığı varsa tedavi farklılık gösterecektir.

Yüz felci, aynı zamanda vücudun diğer bölümlerini de içine alan ve Afrika kökenli Amerikalılarda daha yaygın görülen inflamatuvar bir hastalık olan sarkoidoz ile ilişkilidir; hem gebelik hem de diyabet yüz felci için riski artırır.

Yüz felci genellikle prednizon veya prednizolon gibi oral steroidlerle tedavi edilir. Safdieh, tedavinin başlaması ne kadar iyi olursa o kadar iyi başlar, ancak “çoğu hasta üç ay içinde tamamen düzelmiştir” dedi. Ancak bazen semptomlar daha uzun sürüyor ve nadiren de tamamen ortadan kalkmıyor. Bozukluk tekrarlanabilir.

Tarih:Sağlıklı Yaşam & Güzellik

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir