İçeriğe geç

Sunum Yaparken Dinleyicilerde İlgi Uyandırma Metotları

Konuşmacının unvanı, itibarı,zenginliği, bilgisi vs. ne olursa olsun etkileyici konuşmak zorundadır. Hatta konuşmacının sunum yaptığı salonun lüsk olması bile dinleyicide ilgi uyandırmamaktadır. Dinleyici değişik sunumlar bekler karşı taraftan,ilgisini direkt sunumu yapan kişiye çevirmek ister. 

Peki biz sunumlarımızı yaparken sadece powerpoint slaytlar olarak mı hazırlıyoruz ya da bir kağıda bakarak anlatım yaparak mı? En önemlisi bu tarz metotlar dinleyicinin etkisini çekmeyi başarabiliyor mu? 

Gelelim gerçek bir sunumcunun dinleyicilerin nasıl ilgisini çekmesi gerektiğine;

Ana Fikrin Alt Yapısını Oluşturmak: Bilgi ve malzemeler ne olursa olsun ne kadar bol olursa olsun bunlar ilgi çekici hale getirilip programlanmadıysa hiçbir şey ifade etmez. Her dinleyicinin hemen her konuya ilgisi vardır. Ancak, bu konular konuşmacı tarafından güzel ve dikkat çekici tarzda anlatıldığı zaman ilgi çeker. Bilgiler, dinleyicinin ilgisini çeken şeylerle birleştirildiği zaman değer kazanır. Örneğin bir akciğer kanseri konusunu ele alırken bir konuşmacının elinde akciğer getirmesi gibi. Ya da sivrisineklerin taşıdığı hastalıklara ilgi çekilmesi isteniyorsa bir kavanozun içerisinde sivrisinek getirilmesi gibi absürt gibi duran bu tür eylemler dinleyiciyi ilgisi altına almaya yarardır.

Fikirler Hislerle Birleştirilmelidir: Bir düşünceyi aktarırken dümdüz anlatılması hem ilgi çekiciliğini ortadan kaldırılır hem de sunum bittikten sonra kimsenin aklında yer edinmeyen bir konu olarak kalır. Bir konuyu anlatırken gerçekten o duygunun içerisinde olmalıyız. Konuyu anlamalı ve onun etkisini aynı şeklide üzerimizde taşımalıyız. Hislerimizi katarak yaptığımız sunum dinleyiciler tarafından ilgi çekip, taktir toplayacaktır.

Fikirler İlgi Sahalarına Hitap Etmeli: Bir çok sunum izleyip nasıl dinleyicileri nasıl etkisi altına aldıklarını gözlemledim. Aslında yaptıkları kolay gibi görünse de kaç kere tekrar edip ayna karşısında mimik çalışmaları konuşma ses tonu ve ses hızını ayarlamakla uğraştıklarını gece gündüz bir sunuma nasıl hazırlandıklarını gördüm. Bildiğimiz ve bize yaptırım haline gelen sunumların dışında beden dili el, ayak, kaş, göz ve sahnede durulması gereken duruşlar bile dinleyiciler tarafından algılanmaktadır ve ilgi çekiciliğini, konunun içeriğini zenginleştirir.

Fikirler Öykü, Anı, İltifat İçerikli Olmalıdır: Bir çok konuşmacı aslında dinleyicilerin ilgisini üzerine çekmesi için en önemli durum diyebilirim sizlere. İnsanlara öyküler, anılar anlatarak yaşanmış bir olaydan ortaya çıkarak anlatılan bir konu samimi bir ortam oluşturarak ve dinleyicilerin buna benzer anıları ile birleştirmesi ile bir konu ilgi çekiciliği artırır ve daha çok konunun zenginleşmesini sağlar.

 

Tarih:İş ve Yaşam

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir