İçeriğe geç

Sunum Yaparken Konu Seçiminin Önemi

Dinleyicilerin ilgisini çekecek konuşma yapan bir kişi, dinleyicilerden de destek alır. Böylece konuşmasını zevkle ve istekli bir şekilde devam ettirir. Kürsüye her çıktığında aranan konuşmacı olur.

Seçilmiş bir konu konuşmaya her zaman canlılık katar. Hatta soru cevap şeklinde devam eden konuşmalar, dinleyiciler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bu hem dinleyicilerin ilgisini kendine çekme hem de konuşmaya canlılık katar.

Konunu iyi olması demek, konuşmacı tarafından kendine özgüven duymasını sağlar ve konuya hakim olması onun konuşmasını iyi düzeyde etkilemektedir. Seçilen konu konuşmacıda güven arttırır. Kullandığı kelimelerin çeşitliliğini ve sayısını arttırır.

Örneğin, eğitim konusunda konuşacak bir konuşmacı var karşınızda ya da bu konuşmacı sizsiniz. Eğitimin tek boyutlu olmadığını, istihdama olan etkileri, beyin göçü, ahlaki donanıma etkisi, üretime olan etkisi… Ardından konuşmacı şu konular üstüne yoğunlaşacaktır: Çoklu zeka nedir? Toplam kalite yönetimi nedir? İnsan kaynakları denilince eğitim bunun neresindedir? Duygusal zekanın eğitimdeki yeri nedir?  Tüm bunlar eğitim konusunda bir sunum hazırlanılıyorsa değinilmesi gerekenlerdir. Konuşmacı kendi seçtiği bir konuda alt başlıkları ararken daha zevkle araştırır ve sunumun daha iyi geçmesi için kendi bilgilerini daha fazla ortaya koyar.

Konuşmanızın konusu ne olursa olsun eski zamanlardan bu yana gelen bir konuşma dahi olsun hiç bir zaman önemini kaybetmemektedir. Önemli hale getirebilmek sizin bu geçmişten bu güne kadar gelen bir konuşmaya kendi bilgileriniz dayalı belgeler sunabilmektir.

Tarih:İş ve Yaşam

Tek Yorum

  1. […] dan Sunum Yaparken Konu Seçimi nin önemi. Kimsin Sen? testide oldukça […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir