İçeriğe geç

Şarm El-Şeyh

Şarm El-Şeyh, Mısır’ın tatil cenneti olarak öne çıkan yerlerdendir. Hoş ve güzel bir tatil yapmanın yanı sıra Kızıldeniz’in büyüsünü keşfetmek için derin dalışlar yapabilir, eğlencenizi farklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Başta Sina Dağı olmak üzere, Şarm El-Şeyh’in tarihsel yapıları kültürel açıdan da oldukça ilgi çekicidir. Bu tatilinizi hem kültürel zenginliklerle ve daha farklı olmasını istiyorsanız Şarm El-Şeyh sizin için muhteşem bir yer olacaktır.

Şarm El-Şeyh şehri kısa adıyla Şarm oldukça hızlı gelişmekte olan bir liman şehridir. Geçimlerinin balıkçılık ile kazandıkları bir liman şehri olarak bilinmektedir.

Naama Kumsalı güneşlenmek isteyenler için çok doğru bir adres olacaktır. Naama Kumsalına gitmişken alışveriş yapmayı da unutmayın. Farklı kültürel ürünlerin satıldığı geniş bir alışveriş yerine sahiptir. Ayrıca at biniciliği ve sus sporları da yapabileceğiniz yerdir. Naama’nın batısında yer alan Ras Um Sid, şnarkel dalışları için en uygun ve en gözde mekanıdır. Su altının eşsiz güzelliklerinden yararlanabilir ve Mercan kayalıklarını inceleyebilirsiniz.

Daha sakin bir yer istiyorum diyorsanız sizin için Naby kumsalı oldukça sessiz sakin sahil kesimlerinden biridir. Diğer turizm noktalarının biraz dışında kalan bir diğer kumsal ” Köpek Balığı ” adıyla anılan kumsaldır. Profesyonel bir dalış yapmak isteyenler için uğramanız gereken adres Şarm El-Maya’dır.

Balıkçılık ile geçimlerini sağlayan liman kentine gitmişken Karides ve Kalamar yemeden geri dönmemenizi tavsiye ederim. Zengin bir mutfağa sahip olan bu liman kentinde bir çok kültürün bulunduğu yemeklere rastlayabilirsiniz.

Şarm El-Şeyh’e gelmişken tarihçesini bilmek olmaz. Şarm El-Şeyh Hz. Musa’ya gelen on emrin indiği yer olarak ün yapmış Sina Dağı, bu inanç doğrultusunda olanlar için hac kimiliği katıyor. Musa Dağı ile anılan bu yükselti yaklaşık 2200 mtre. Dağın zirvesine ” Musa Yolu ” diye söylenen dört bin basamaktan oluşan merdivenleri çıkarak ulaşabiliyorsunuz. Azize Katherina Manastırı‘ nın doğusundaki bir başka yolla da buraya ulaşmak mümkün. Merdivenlerin bitmesiyle Sina Gölü manzarasıyla enfes ve muhteşem dakikalar geçirebilirsiniz.

Ras Muhammed, Şarm kentinin 30 km kadar güneyinde bulunan bir ulusal parktır. 480 kilometrelik araziye yayılmış olan bu parkta bir çok canlı türüne rastlayabilirsiniz. Geziniz için vaktiniz varsa Nabg Ulusal Parkı ve Tiran Adasını ziyaret etmeyi unutmayın.

Tarih:Gezi Rehberi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir