Sağlık Bir Cilt İçin Neler Yapılmalı


Sağlıklı Yaşam & Güzellik / Cuma, Haziran 19th, 2015

Sağlıklı bir cilt istiyorsanız her gün makyaj yapmayın. Cildimizin de hava almaya ihtiyacı vardır. Cildimzin yağ salgılayabilmesi için temiz ve makyajsız olması gerekir. Bu yüzden kesinlikle cildimizi dinlendirmeliyiz. Haftanın beş günü makyaj yapıyorsanız veya bir gün boş vaktiniz varsa mutlaka makyaj yapmayıp cildinizi dinlendirmeli, nefes almasına fırsat tanımalısınız.

Kesinlikle geceleri makyajla uyumayın. Bilmelisiniz ki cilt kendini geceleri yeniler makyajla yattığınız taktirde cilt hava almadığı için kendini yenileyemiyor ve bakteri oluşumuna olanak sağlamış oluyoruz. Cildimiz hem çok sağlıksız hem de yaşlanma etkilerine imkan sağlamış oluruz.

En çok yapılan hatalardan bir tanesi de spora makyajla gitmek. Efor sarf ettiğimiz zaman cildimizde makyajın olması terle beraber yağ , kirin birbirine karışması bakteri oluşumuna ortam hazırlamış oluruz. Akne ve siyah oluşumu meydana gelmektedir.

Haftada bir gün peeling yapmayı unutmayın. Peeling yapmak hem cildinizi temizler , bakteri oluşumunu engeller ve cildinizin nefes almasına yardımcı olur. Fakat cildinizde akne, hassasiyet ve kuru ciltte peeling yapmanızı önermiyorum. Yalnızca normal, karma ve yağlı ciltlere peeling yapmanız önemlidir. Peeling yaptıktan sonra tonik ve nemlendiricinizi sürmeyi unutmamalısınız.

Makyaj yaptığımız fırçalarımızın da bakımı cildimiz için çok önemlidir. Makyaj kalıntılarının olduğu fırçayı yıkamadan, temizlemeden kullandığımız zaman cildimizde bakteri oluşumuna neden olur ve bu da cildimizde akne, siyah nokta problemini getirmektedir.

Haftada bir gün cildinizin ihtiyacına göre maske yapın. Cildimizi arındırmak, nemlendirmek, beslemek, canlandırmak doğal nem dengesini ve yağını yeniden kazandırmak için cilt maskesini yapmak önemlidir. Kuru bir cilde sahipseniz; hafta bir nem maskesi yapabilirsiniz. Yağlı, karma veya akneye meyilli bir ciltse; kil maskesini tercih edebilirsiniz.

Cildinizi iyi analiz edip, kullanacağınız ürünleri ona göre seçmelisiniz. Cildiniz ne kadar kuru veya yağlı olursa olsun dışarıya çıkmadan önce mutlaka nemlendiricinizi sürüp öyle çıkmalısınız. Nemlendirici sürmeniz cildinizi dışarıdaki etkenlere karşı koruyucu olacaktır. Soğuk – sıcak hava, hava kirliliği vb. etkenlerden koruyucu bir tabaka olmalıdır. Özellikle yağlı cilde sahip kişiler dışarıya çıktıklarında nemlendirici sürmez iseniz nemlendirmek için ekstra yağ üretecektir.

Toksinlerin vücudumuzdan atılabilmesi için su içilmelidir. Su cildimizin yaşlanmasını ve yenilenmesini sağlar. Su cilt, vücut ve sağlık için çok önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir