İçeriğe geç

Sabah Uyandığımızda Yapmamamız Gereken 8 Şey

 

Herkesin sabah rutini farklı. Bazılarımız sabah kalkar kalkmaz su ya da kahve içiyor, bazılarımız telefonunu eline alarak hava durumu, sosyal medya veya haberlere bakıyor. Fakat bazı yanlışlıklar var ki onları yapmamamız gerekiyor. Çünkü gün içerisinde kişinin verimliliğini düşürüyor.

  1. Alarmı Ertelemek : Uyanmak için kendinizi hazır hissetmeseniz de alarmı 5 dk ertelemek pek de iyi değilmiş. Yapılan araştırmalar bunun vücudumuzu olumsuz yönde etkilediği görülüyor. Tam olarak bilimsel şekilde açıklayalım bir kez uyandığınızda ve sonrasında tekrar uyuduğunuzda uyku döngüsü tekrarlayarak derin bir uykuya dalmış oluyorsunuz. Bu uykuyu da yeni çalan alarmla birlikte yarıda keserek aslında uyku dengenizi bozmuş sayılıyorsunuz. Aslında en iyisi vücudunuzun ortalama kaç saat uykuya ihtiyacı olduğunu bilmek ve o miktarı kadar uyuyup uyanabilmek. Diyelim ki alarmı kapattınız ve uyanık bir şekilde yatakta verimli bir şekilde zaman geçirmek istiyorsanız yapabileceğiniz bazı şeyler var. Mesela 5 dakika boyunca yatakta esneme hareketleri yapabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan genellemeler oldukça şaşırtıcı sırt üstü bacakları açık kolları yukarıya doğru L şekilde uyanan insanlar günü mutlu ve pozitif geçirirken, anne karnında ki gibi cenin pozisyonunda uyanan kişiler günü mutsuz ve stresli bir gün geçiriyorlarmış.
  2. Ünlü bir psikolog sabahları uyanınca telefonu elinize almanın iyi bir alışkanlık olmadığını dile getiriyor. Gözlerinizi açar açmaz bir anda ekranda belirecek olan onca şeyi örneğin hatırlatıcı notlar, sosyal medya bildirimleri, istemeseniz de görebileceğiniz haberler psikolojinizi olumsuz yönde etkiliyormuş. Bunun yerine bir bardak su içip esneme egzersizi yapmayı deneyebilirsiniz
  3. Yatak toplamının psikolojiye olumlu bir etkisi var. Sizin güne daha derli toplu ve planlı başlamanızı sağlıyor bu da gün içerisinde ki verimliliğinizi arttırıyor. Dağınık bir yatakla güne başlamak bilinç altında karmaşa ve düzensizlik yaratıyor. Ancak uyanır uyanmaz hemen yatak toplamak yerine bir 5 dakika odanızı ve yatağınızı havalandırmayı deneyin.
  4. Sabah kalkar kalmaz kahve içenler dikkat. Vücut sabahları 08:00 ile 09:00 saatleri arasında daha çok kortizon salgılar bu zaman diliminde kahve içmek pek önerilmez. Saat 09:30 dan kortizon kortizon salgılamasını etkilemeyeceği için içilebilir. Eğer kortizon salgısının yüksek olduğu zamanda tüketirseniz, kortizon salgınız azalacak ve güne olumsuz olarak başlayacaksınız.
  5. Uyandıktan sonra karanlık odada kalmaya devam etmek. Her ne kadar gözlerimizi açtığımızda gün ışığı gözlerimizi rahatsız etse de araştırmacılar uyandıktan sonra karanlık bir ortamda kalmanın olumsuz etkileri olduğunu söylüyor. Vücut saati karanlık ve aydınlık ortamlara göre doğal olarak programlanmıştır. Araştırmacılar böyle karanlık bir ortamda uyanır uyanmaz güçlü bir ışığı açmanın gerekli olduğunu savunuyor.
  6. Uyandığınızda fazla enerji harcamayacak şeyler bulmanız gerekir. Örneğin sabah kalkar kalmaz bir günaydın mesajı atmak, bir kahve yapmak ya da gibi bunun yerine diğer üştteki maddede belirttiğimiz esneme hareketi yaparak sabah enerjinizi gün içerisine yayabilirsiniz.
  7. Kıyafet seçimi bütün enerjinin gitmesine sebep olabilir. Genelde sabah uyandıktan sonra en büyük telaşımızın bugün ne giysem derdine bir son vermek olabilir. Onun yerine akşamdan hazırlamak kıyafetlerimizi hem güne enerjimiz düşmeden başlamasına ve daha olumlu bir gün geçirmemize yardımcı olacaktır.
  8. Uyanır uyanmaz hemen kendimizi yataktan atmak da sakıncalıdır. Onun yerine esneme hareketleri yaparak kendimizi kalkış pozisyonuna hazırlamamız gerekmektedir. Bunun yapılmasının amacı ise vücudumuzu ani tepkilere karşı korumaktır.
Tarih:Sağlıklı Yaşam & Güzellik

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir