İçeriğe geç

Mutfak Araç – Gereçleri İçin Pratik Bilgiler

Buzdolabınızda ki kötü kokuları engellemenin en iyi yolu, dolaba bir kase süt koymaktır.


Buzdolabında ki nemi almak için, dolaba içi tuz dolu bir kap konur.


Buzdolabını temizlemek için, bir fincan karbonatı 3 litre su ile karıştırın.


Aynı ölçülerdeki cam ya da çelik mutfak eşyalarını birbirinden ayırmak zordur. En kolay yöntem bir süre buzdolabında bekletmektir.


Sıkışan ve birbirinden ayrılmayan tencereleri ayırmak için, dıştaki tencereyi ateşe koyup, içteki tencereye de su doldurun. Bu yöntemle, tencereleriniz birbirinden kolayca ayrılacaktır.


En iyi yemek, dibi kalın ve düz tencerede pişer. Çünkü tencerenin dibi kalın olursa, yemeğin dibi hemen tutmaz ve daha iyi pişer.


En sağlıklı tencereler, kalaylanmış bakır tencere ile çelik ve toprak tencerelerdir.


Alüminyum kaplarda yumurta kaynatırken, kaynayan suyun içine 1 yemek kaşığı sirke koyarsanız, kabın kararmasını engellemiş olursunuz.


Alüminyum kaplar oldukça hassastır. Bu tencereleri ani ısı değişikliğinden korumalısınız.


Emaye tencerede süt kaynatmak isterseniz, sütü koymadan önce tencereyi soğuk suyla çalkalayın. Böylece dibinin tutmasını önlemiş olursunuz.


Alüminyum tencerenin içi kararırsa, içine limonlu su koyarak 15 dakika kaynatın. Limon ve greyfurt kabuğu da aynı işe yarar.


Patates ve ıspanaktan kararan alüminyum tencerelerin içinde elma kaynatılacak olursa, tencereler eski parlaklığını alır.


Alüminyum tencerede ilk birkaç kullanımı kısık ateşte yapalım.


Alüminyum tencerede mümkünse yemek bekletmeyelim.


Alüminyum tavaların uzun müddet dayanması için, tavaya yapışan yiyecekleri mümkünse alüminyum teliyle temizleyin. Ancak evde alüminyum tel yoksa, tavanın içine bir parça tuz serptikten sonra gazete kağıdıyla ovun ve ardından çok kaynar sabunlu suyla yıkayın.


Emaye tencereleri ilk kullanımda ağzına kadar su doldurup kısık ateşte ısıtın.


Ani ısı değişiklikleri emaye tencereler için zararlıdır. Sıcakken içine çok soğuk bir şey koymaktan ya da tencereyi buzdolabından çıkarıp. doğruca ateşe koymaktan kaçınmalısınız.


Emaye tencerenin dibi tutarsa, yumuşak bir fırçayla fırçalanarak temizlenmelidir.


Düdüklü tencerede pişirme süresini, basınç düğmesi kapatıldıktan sonra tutmalıyız.


Seramik veya cam fırın kaplarınızı sıcak fırından çıkarırken kuru bezle tutup, kuru bir zemine koyun. Nemli bez kullanmanız. bu kapların çatlamasına neden olabilir.


Paslanmaz çelik tencereniz matlaşırsa, biraz sirkeyi ateşe koyup ısıtın. Sonra yumuşak bir bezi ılık sirkeye batırarak tencerenizi iyice ovduktan sonra, iyice durulayın.


Yemek yaparken çelik tencereniz yandıysa, 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 fincan sirkeyi tencerenizde kaynatın. Böylece he üzerindeki kara lekeler çıkacak, hem de tencereniz tertemiz olacaktır.


İçi kireçlenen emaye tencerede sirke kaynatırsanız, kireçten kurtulursunuz.


Cam tencerede yemek pişirirken kapağın buharlaşmaması için, iç yüzeyini limon kabuğuyla silelim.


Tarih:Yemek Tarifleri

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir