İçeriğe geç

İş Hayatında Konuşma Dengesi

Bir çoğumuz iş hayatında adapte olmak isterken bir çok hata yaparız. Bunların en önemlisi de konuşmamızda ki dengeyi yakalayamamak.

Konuşma sanatı her gün kullanmamız gereken ve kullanırken de özgün kelimelere yer verip kısa anlatımlardan oluşmak zorundadır. Kendinizi ifade ederken hem beden dili hem de kelime dağarcığınızla birlikte anlatırsınız. Seçtiğiniz kelimelere özen göstermeli fazla kelimeler kurarak karşı tarafı yormamamız gerekir.

İş hayatında konuşma adabı daha da önemlidir. Satış işinde çalışıyorsanız beden dilinizle konuşmanız bir bütün olmalıdır. Ahenkle dans etmelidir lafı buna en iyi örneklerdendir. Büyük bir firmada çalışmaya başladınız ya da hizmet sektöründe çalışıyorsunuz üslubunuz ve davranışlarınıza dikkat etmelisiniz. Nerede ne şekilde konuşulması gerektiğiniz, ne şekilde hareket ettiğiniz çok önemlidir.

İş arkadaşlarınızla konuşma esnasında en dikkat etmeniz gereken yer olduğunu bilmelisiniz. Özel hayatınız sizin iş arkadaşlarınızla paylaşacağınız bir konuşma olmamalıdır. Samimiyet kurduğunuz arkadaşlarınızla canım cicim şeklinde konuşmak yerine ”bey, hanım ” şeklinde olmalıdır. Dışarı hayatınızı iş yerinize yansıtmayın.

Üst makamlara protokollerin uygun olduğu şekilde hitap edilmeli bunun dışındakiler sizlerin o iş yeri için uygun olmadığınızı düşünmelerine neden olmaktadır.

Davranışlarınıza dikkat etmeli dışarıda başka tavırlar sergilerken iş hayatında başka tutumlar sergilemeniz yapmacık bir duruş sergilediğinizi gösterir. Çocuksu bir yapıya sahip birisi el şakaları iş hayatında yapamaz ama bunu gündelik hayatına da yansıtması gerekmektedir. Çünkü siz tek bir bireysiniz ve iki davranış şekli olamaz. İş hayatınızla gündelik hayatınız arasında ki dengeyi kurmalısınız. Sorumluluklarınızı bilmelisiniz.

Konuşma adabı bir insanın kişiliğini, yaşam tarzını ve bundan sonraki hayatını oldukça etkilemektedir. Ne kadar az cümleler kurup kendinizi yeterli kelimelerle tanıtırsanız sizin için daha faydalı ve güvenilir bir iş ortamı olacaktır.

Tarih:Sevgiliye Hediye

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir