İçeriğe geç

İş Hayatında Başarıyı Paylaşma

Paylaşma çoğu insanın istemediği, hatta çoğu kez kabul etmediği bir durumdur. İnsan oğlu için en önemli uğraş, güç kavgasıdır. Bu yüzden paylaşıma açık değillerdir.

İnsanın psikolojik programı saldırganlık, savunma, bencillik ve hırs esasına dayandığı ölçüde, kendisinde paylaşma duygusu genelde bir oranda körleşmiş durumdadır. Güç mücadelesinde, işinde ve yaptıklarında başarı önde gelen bir öğedir.

Başarı insanı çevresindeki insanlara ve çalışma arkadaşlarının üzerinde güçlü kılar. Bu gücüde kolay kolay terketmek istemez. Başarıyı paylaşmak bir nevi kendi gücünü paylaşmak anlamına geleceğinden başlangıçta kişiler buna razı olmazlar.

Ancak başarının tek kişide olması, bu başarıda katkısı olanları zaman içinde küstürür. İşbirliği, yerine ilgisizliğe veya güç kavgasına terk eder ortamı. İşbirliğinde yoksun olan ve güç için devamlı uğraş veren ekip başının da bu zaman içinde başarılı olması da zorlaşmaya başlar.

Belirli bir başarı düzeyine gelmiş birisinin, gücünü, başarısını ve kişiliğini bir yere kadar kanıtlamış olan birisinin paylaşıma açık olmasının gücünü elinde tutmasına sebep olur. Etrafındakiler başarıyı paylaşma konusunda onlarında etkisinin olduğunu gördüklerinde çalışmaya daha dikkat vermeleri, daha istekli olmaları anlamına gelmektedir. Çalışmanın ağır yükü bir kişiye değil ekip olarak yüklenilmesi azami gayret sarfettirir.

Bir üst yönetim düzeyine ulaşmış kişilerin, başarılarını ekip olarak malettiğinde başarılarının daha da artacağını, gereksiz güç gösterilerinin azalacağını, ekip içinde işbirliğini körükleyeceğini ve başarıları kadar mevkilerini pekiştireceklerini hatırlatmak isterim.

 

Tarih:İş ve Yaşam

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir