İçeriğe geç

İlişkide Duygusallık Mı? Mantık Mı?

İlişkilerde kimileri duygusallığa öncelik verirken kimileri mantığın ön planda olduğunu savunurlar. Peki gerçekten ilişkide olması gereken hangisi? Sizin için mantık mı? Duygusallık mı? Sevdiğiniz adamla mantık ilişkisine dönen bir ilişki nasıl olmalı? Ya da duygusallık içeren bir ilişkide ne kadar mutlusunuz?

Herkes ilişkilere bir umutla bir hoşlanmayla ve sevgiyle başlar evet, ama çoğu insanlar sevginin sadece mantıktan ibaret olduğunu savunurlar. Sizlere şöyle anlatayım. Maddi durumu ele alacak olursak sevginin maddi durumla oldukça bağlantısı vardır. Öncelik eşitlik olması gereklidir. O zaman sevgi mantıksal ve duygusal  boyut kazanmaktadır. Ya da bir kişi karşısındaki kişi için fedakarlık yapmaktan çekinmeyen birisi olması lazım işte o zaman duygusal boyuta geçit olmaktadır.

Kimilerin de işler daha farklı ilerlemektedir. İki farklı hayata sahip olanların beklentileri doğrultusunda ilerleyen bir ilişki işte bu da mantıksal bir hareket olarak algılanır. Birisi karşısındakinden maddi durum beklerken diğeri karşı taraftan beklentileri farklı olmaktadır.

Karşındaki insana değer vermek, onunla yaptığın her şeyin özel olduğunu bilmek, onun dışındaki her şeyin önemsiz olduğunu ama onu mutlu etmek için elinden gelen her şeyi yapmak, her zor gününde onun yanında olmak bu karşılıklı yaşandığında duygusal boyutun en muhteşem hali olmaktadır.

Sadece mantıksal hareket etmek doğal olduğunu düşünmeyen insanlardanım. Aslında bir ilişkide her ikisininde olması en sağlıklı ilişkiyi doğurmaktadır. Ama bizler birisini yaparken maalesef diğerini unutuveriyoruz. Bu yüzden orta noktayı bulamadığımız için mantık mı, duygusallık mı diye sormak zorunda kalıyoruz kendimize.

Mantığın yukarıda ki tarifi hep menfaat doğurdu diye düşünüyoruz aslında bizlerin aklındaki mantık düşüncesi bunun göstergesidir. İlişkide duygusallık ağır basacak olsa bile bazı yerlerde mantığımızla hareket etmek en doğrusu olacaktır hayatımızda.

Sadece seviyorum diye bütün dünyamızı altüst etmek sizin için ne kadar doğru değilse yeri geldiğinizde duygusallığınız da bir o kadar doğru değildir…

 

 

Tarih:Aşk ve İlişkiler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir