İçeriğe geç

Çocuklarımızın Teknoloji Dostluğu

Günümüz çocukları oyuncakları ya da kendi yaşıtları ile arkadaş olmak yerine teknolojiyi dost bilmeleri gelişimleri açısından olumsuz etkilenmektedir. Ailelerin sıkça yaptıkları hatalardan birisi, ellerine teknoloji ile ilgili her türlü ürünü vermeleri.

Anne ve babalarda iş yapmak için çocuğu oyalamak adına verir, anne yemek yapmak ya da ev işi yapmak için çocuğu oyalamak adına verir, çocuk yemek yemez bizler gene teknolojiden medet umarız. Aslında çocuklarımızın en büyük düşmanını dost bellediğimizin farkında olmamıza rağmen gene de veriyoruz.

İlkokul çağında bulunan çocukların eline telefon verilmesi onların hem arkadaşlarıyla olan iletişimi bozmakla kalmıyor, diğer arkadaşlarının da telefon alması gerekiyor düşüncesine sahip oluyorlar.

Çocuklarımıza kitap alışkanlığı, belli saatler içerisinde izlenecek televizyon, dersleri dışında kullanamayacak bir bilgisayar, haberleşmek için okullanılmayack bir telefon olması lazım. Küçük yaşta çocuklarımıza ulaşmak öğretmenler aracılığıyla olmalıdır.

Peki neden aileler küçük yaşta çocuğun eline telefon veriyor?

Sizlere şöyle anlatayım küçüklükten alışkanlık yapılan bir durum olduğundan, çocuklar telefon, tablet, bilgisayardan ayrılamazlar. Onları kırmamak alışkanlıklarını bozmamak adına biz bu aletleri ellerine veriyoruz maalesef.

Çocuklarımız anaokulundan bu yana kendini bildiği ana kadar teknolojiye düşman arkadaşlarına dost olması gereken zamandır. Asosyalliğin arttığı bu zamanda kitap ve oyun alışkanlıklarının kazanması onların kendilerini ifade etmesi ve özgüven kazanması için çok önemlidir. İleri zamanlar iş hayatında sosyal olmayan birisiyle sosyal olan kişiler arasında yapılan araştırmalara göre, sosyal olan kişi daha iyi yerlere geldiği görülmektedir.

Çocuklarımıza güzel bir gelecek hazırlamak için çırpınan bizler, teknolojiden asla ama asla yardım almamalıyız.

Tarih:Çocuk Gelişimi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir