İçeriğe geç

Çocuklarda ödev başarıyı arttırır mı?

Öğretmenler çocuklar ödev yaptıkça daha çok öğreniyor sanıyorlar. Oysa öev yapmak çocuğun daha fazla öğrenmesini sağlamaz. Evde devam eten okul atmosferi çocuğun öğrenmeye karşı tepkisellik oluşturur. Ayrıca çocuklara verilen ödevler aile bağlarına oldukça zarar vermektedir.

Çocukların en az altı saat okulda eğitim gördüklerini düşünürsek, ailelerin çocukları ile geçireceği ortalama saat 2- 3 saattir.Bu saatler çocuğun ailesi ile bütünleşeceği saatler olmasına rağmen, ders konusunda anne/babanın çocukları tersledikleri, azarladıkları, hesap sorucu söylemleri bıkkınlık saatine dönüşmektedir.

Çocuk annesi ve babasıyla iletişim haline geçecekken onları ders yapmaya zorlamak çocuk aile iletişimine soğukluk katmakta ve ders konusunda soğukluk oluşmasına neden olmaktadır.

Herkesin bildiği evebeynlerde işinizi evinize taşımayın aile birliğiniz bozulur dediğinde bunu çocuklarımız için neden düşünmüyoruz. Çocuklarımızın okulu eve getirmesi biz büyüklerin eve işi getirmesiyle aynı orantılı değil mi?.

Çocuk ne öğrenirse okulda öğrenir. Bu işte öğretmende biter. Çocuğun okuldan geldikten sonra kafasını dağıtmalı oyununu oynamalı, ailesi ile vakit geçirmeli ve eğlenci bir zaman geçirmeli.

Ailenin her konuda kızacağını bilmesi çocuğun hem dersleri hem aile ilişkilerinde sorun yaşamasına neden olur. Örneüğin çocuğunuz okuldan geldi ve dışarıda arkadaşları ile oynuyor ve evebeyn ona kızgın bir şekilde çağırıp ders yapması konusunda uyarıyor. Bu olayda çocuğun öğrenme isteğini yokmuş oluyoruz.

Her zaman çocuklar öğreneceklerini okulda öğrenmeli, anne ve babalar bu konu için baskı yapmamalıdır. Eğlence bir çocuğun gelişiminde en önemli etkendir. Aileyle bağlarının güçlü olması çocuğunuzla ne kadar ilgilenmenizle alakalıdır.

Tarih:Çocuk Gelişimi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir