İçeriğe geç

Başarılı Bir Konuşmacının Sırları

Kürsüye Çıkmadan Önce Pratik Yapın

Sunuma hazırlanan bir insanın en büyük sorunu panik ve tedirginliktir. Eğer bol pratik yaparsanız heyecanınızı yener, panik ve tedirginlikten kurtulursunuz. Arkadaşlarınızla, eş ve dostlarınızla pratikler yapın. Ön planda konuşmacı olmaya çalışın. Kendi kendinize Terapi uygulayabilirsiniz. ”Nihayet kalabalıklara konuşma fırsatı yakaladım. Ben kendi dürüstlüğümden eminim. O halde kendi doğrularımı anlatabilirim” diye düşünürseniz, konuşmanın sizin için bir heyecan değil, ihtiyaç olduğunu anlarsınız.

Kürsü sizi korkutmasın, ona alışacağınıza inanın; uzaklaşmaktansa ona iyice yaklaşın. Kendi kendinize pratik yaparken nefes alış verişinize dikkat edin. İyi bir konuşmanın en temel kurallarından birisi nefes dengenize dikkat etmenizdir.

Mutlaka Beden Dili Kullanın

Beden dili size cesaret verir, konuyu daha iyi açıklamanızı sağlar, heyecanınızı yok eder. Konuşurken el ve kollarınızla kendinize destek verirseniz dinleyicileri daha çok etkilemiş olursunuz. Bu anlamda beden dilinin konuşma sanatıyla yakından alakalı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Planlamayı Hafife Almayın

Planlamanın en büyük yararı, konuşurken tıkanıklığı önlemesidir. Her işte böyledir: planlı yapılan bir iş, sahibine güven verir. Anlaşılmamış yerler netlik kazanır. Kullanılan bir örneklemenin çok çeşitli pencerelerden izahı, ancak iyi planlamayla gerçekleşir.

Konuşurken Geniş Olun

Konuştuğunuz konuda aşırı teferruatlara girmeyin. Kesinlikle kabul ettireceğim diye zorlayıcı metotları denemeyin. Çünkü bu durum, dinleyicide iticilik yaratır. Zorlayıcı olmayın ama sempati yaratmayı da ihmal etmeyin.

Mutlaka Prova Yapın

İster okuyarak olsun ister doğaçlama, mutlaka önceden iyi hazırlanmak gerekiyor. Pratik yapmak sunumun genel olarak hazırlığıdır; prova yapmak ise daha özneldir, yani tarihi ve saati belli, konusu belli bir programa direkt hazırlanmaktadır. Uygulamak, bilmek kadar kolay değildir. Tüm belagatli konuşmacılar konuşma öncesinde prova yapmışlardır. Prova yapmadan gerçekleştirilecek konuşma uzun olabilir; ama meyvesi olmaz.

Konuşma Bittikten Sonra Atmosferi Düşünün 

Ya coşkun bir kalabalık tarafından alkış tufanına tutulursunuz, ya da kalabalıklar sessiz bir şekilde dağılır. Siz hangisini tercih edersiniz?

Tarih:İş ve Yaşam

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir