İçeriğe geç

Aile içinde disiplin nasıl olmalı?

Her şeyden önce çocuklarımızın kendi davranışlarını kontrol edebiliyor, kendi yapacağı şeyleri belirliyor olabilmesi gerekiyor. Bizim evde sağlayabileceğimiz disiplinde aslında buna yönelik olması gerekiyor. Bu kuralların uygulanıyor olması çok önemlidir. Ailede sadece çocuğun değil, anne – baba veya evde yaşayan başka birilerinin de bu kuralları uyguluyor olması gerekiyor.

Çocuğumuz eğer olumsuz davranışları ile karşılaşırsak bunu ona doğu şekilde ifade etmek, kırmadan ve ondan ne beklediğimizi de kendisine söylememiz gerekiyor. Çocuklarımızın olumsuz bir davranış sergilediklerinde bunun karşılığının da olmasını bilmelidirler.

Çocuklarımıza tutarlı olmamızda yarar vardır. Annenin koyduğu kurallar üzerine baba başka bir şey söylememeli, aynı şekilde babanın koymuş olduğu kuralların üzerine anne başka bir şey söylememelidir. Anne ve baba çocuklarına aynı derecede yaklaşmalı. Bilmelisiniz ki çocuk bazı şeylerin farkındadır. Ailede kim daha yumuşak kalırsa ona daha yakınlaşır ve ona yaptırabileceğini bilir. Çocuklarınızı eğitirken misafirleriniz geldiği zamanda aynı kuralların geçerli olacağını ve bu konuda misafirlerinizi de uyarmanız gerekmektedir.

Tarih:Çocuk Gelişimi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir