İçeriğe geç

10 Tuhaf Evlililik Gelenekleri

 

Polonya

Polonya’da damatlara ecel terleri döktüren bir gelenek sergileniyor. Düğündeki kadınların tek sıra oturtuluyor ve damada gelini bulması söyleniyor. Damadın gelini bulabilmesi için damat kadınların bacaklarına dokunarak gelini bulması gerekir. Damat gelini bulursa tebrik edilir eğer bulamazsa düğünde alay konusu olabiliyor.

İtalya

Uzun bir evlilik getireceği ümidiyle İtalyan çiftler bir vazo ya da cam bardak kırarlar. Kırdıkları ne kadar çok parçalara ayrılırsa çiftin o kadar güzel gün geçireceği anlamına gelir. Ayrıca italyada yapılacak düğünün Pazar günü yapılması şans getireceğine inanılıyor.

Güney Kore

Damadı falakaya yatırmak nikah kıyıldıktan sonra yapılır. Damadın arkadaşları damadın ayakkabılarını çıkarır ayaklarını birbirine bağlar ve bir sopa veya kurumuş sarı karga balıyla ayaklarına vururlar. Falaka damadın ilk düğün gecesinden önce güçlendirdiklerine inanırlar. Bu yaptıklarının acımasızlıktan daha çok eğlenceli olduğunu söylüyorlar. Falaka sırasında damada sorular sorulur ve damadın bilgisi ölçülür.

İskoçya

Gelin düğünden bir gün önce sokağa çıkartılarak kirletilir. Yumurta, salça gibi maddeler birbirine karıştırılır.  Baştan aşağıya karışımla kaplanan gelin herkesin görmesi için şehirde dolaştırılır. Gece ise aile büyüklerinin ortasına oturur ve aile büyüklerine ayaklarını yıkattırır.  Bu gelenek çiftin evlilik yolunda mutluluğu sembolize eder.  Düğünde ise gelin iki ayakkabısına da bozuk para koyar

İsveç

Gelin ne zaman masasından kalkıp makyajını tazelemek için gelin odasına giderse düğündeki tüm kadınlar damadı öpmekle özgür olmuş oluyorlar. Eğer damat ortalıkta görünmezse erkekler gelini öpmek için sıraya giriyorlar. Ayrıca düğüne gelen bir kadının kırmızı renk giymesine çok kötü bakıyorlar. Düğüne kırmızı renk giyip gelen kadının daha önce damatla bir ilişkisi olduğu anlamına geliyor.

Çin

Çinli gelinler düğüne bir ay kala her gün bir saat  kesintisiz olarak ağlamaya başlıyorlar. 10 gün sonra ise ağlama geleneğine gelinin annesine de katılıyor. Bir sonraki 10 gün sonra ağlama  geleneğe gelinin büyükannesi devam ediyor. Bir ay sürenin sonunda ailedeki tüm kadınlar gelinin etrafında ağlamaya başlıyor. Tüm kadınların bir müzikmiş gibi ağlama sesleri gelenek olarak mutluluğu simgeliyor.

Bulgaristan

Erkek evlenmek istediği kızı arkadaşlarıyla birlikte istemeye giderken yanında mutluluk sağlık ve zenginliği temsil eden özel raika adı verilen ev viskisi ve zdravet adı verilen yeşil çiçeklerden küçük bir buket götürüyor. Gelin içinde bozuk para, çiğ yumurta  ve buğday bulunan tabağı arkasına bakmadan geriye doğru atıyor. Tabak ne kadar küçük parçalara ayrılırsa o kadar iyi olacağı düşünülüyor. Ayrıca gelin ve damada somun ekmeği verilir hangisi daha büyük dilim koparırsa evde onun sözü geçileceğine inanılıyor

Almanya

Düğünden bir gün önce yapılan eğlence porselen ya da  cam yere atılır. Gelin ve damat kırılan bu parçaları toplayarak temizlemek zorundadır. Düğüne gelen davetliler çiftin üzerine pirinç serperler bu da bereketi simgeler. Gelinin saçında kalan pirinç taneleri kadar çocukları olacağına inanılır. Çiftler düğün töreni sonunda bir kütüğü testere ile keser bu da karşılaştıkları zorluklara göğüs germeleri anlamına gelir.

Çek Cumhuriyeti

Düğün yemeğinde gelin damat çorbalarını tek kaşıkla birbirlerine yedirirler. Damadın yakın arkadaşları gelini kaçırıp bir yere saklarlar  damadı gelini bulmasıyla gelini hep koruyup kollayacağı simgelenir. Düğünün sonunda gelinin duvağı ve damadın ayakkabıları  misafirler arasında dolaştırılır. Misafirlerde çiftin balayı tatili için ayakkabı ve duvağın içine para koyarlar.

İsviçre

İsviçre’nin bazı eyalet ve illerinde gelinin başından ayağına kadar  çamura bulamak adeti şuana kadar kalmıştı. Bu çamur ne kadar yoğun ve pis kokarsa düğün misafirleri de bir o kadar mutlu oluyorlar.  Bu çamur ketçap, mayonez, yumurta ve bozulmuş yemek kalıntılarıyla hazırlanıyor. Gelin bu haliyle kalabalık yerlere giderek bu tarz aşağılanmadan sonra damadın ileride göstereceği karakter geline hafif kalıyor. Böylelikle evlilik hayatının tartışmasız geçeceği düşünülüyor.

Tarih:Aşk ve İlişkiler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir